Péče a zdraví

Péče

Pro anglického špringršpaněla není většinou obtížné se Vám přizpůsobit, ale třemi krátkými procházkami denně jej jistě neuspokojíte. Pro zachování dobré kondice jsou nutné dlouhé procházky a velká fyzická zátěž. Toto plemeno miluje plavání a aportování. Berte psa pravidelně s sebou na delší procházky a dejte mu šanci volně běhat a hrát si. Samozřejmostí je také kvalitní strava a alespoň základní výcvik, po kterém Vás poslechne na slovo.

Oč je třeba řádně pečovat, je jeho krásná dlouhá srst, která zvláště při práci v lese dostává pořádně zabrat. Časté vyčesávání a alespoň občasné stříhání je zcela nezbytné, jestliže chcete, aby špringr opravdu vypadal k světu.

Nemoci

Anglickýšpringšpaněl může trpět celou řadou nemocí, které mohou být způsobny jednak genetikou ale také vlivy prostředí.

Na prvním místě se asi každému pejskaři vybaví dysplazie kyčelních kloubů. Toto onemocnění však, spolu s displazií loketního kloubu, nepředstavuje u špringrů výraznější problémy.

O něco horší to je s fucosidózou, což je geneticky přenášená nemoc, děděná recesivně (rodiče jsou zdraví, projevuje se ob generaci), která postihuje centrální nervový systém. U velmi mladých psů se projevuje jako epilepsie. Na tuto nemoc nezabírájí žádné běžně používané léky. Postižený jedinec zpravidla do dvou let uhyne.

Další závažnou a také geneticky podmíněnou nemocí je progresivní atrofie sítnice. Toto závažné onemocnění očí končí úplnou slepotou. Pro vyšetřování této nemoci byli vyvinuty genetické testy, pro možnost vyšetření každého psa. U špringršpanělů se projevuje v pozdějším věku, kdy dochází k postupné degeneraci světločivých buněk a následné slepotě.