Původ a historie Anglické špringršpaněla

Jak je z názvu plemene patrné, tak tento pes pochází, stejně jako všichni španělé, prapůvodně ze Španělska, odkud se postupně rozšířili na území Anglie a dále do celého světa.

Histroie anglických španělů sahá do 16. století, kde se vedle červenobílých velššpanělů vyskytují také vzácně  žlutohnědí, hnědobílí a černobílí landšpanělé.
Ti se v 17. a 18 postupně dělí na více variant, podle velkosti, způsobu lovu a dalších vlastností, které daly záklat k tomu aby se počátkem 19. století rozdělili španělé na samostatná plemena. Vznikly tak větší field spaniel a špringršpaněl, a menší kokršpaněl. Špringršpaněl pak byl dále rozdělen na plemena susex španěl, black spaniel a norfolk spaniel. A právě poslední jmenovaný je považován za předchůdce dnešního moderního anglického špringršpaněla. Známý kynologický autor Hauck nazývá špringršpaněla hlavním předchůdcem všech landšpanělů a prohlašuje o něm, že toto plemeno má starý a čistý původ, a jako takové má být zachováno.

První písemná zmínka o původním špringšpanělovi se datuje do roku 1812, kdy tehdejší chovatel Boughey z Aqualaty ve Strophiru nazval své středně velké psy "springers spaniels". Tito psy byli přímými potomky tehdy již téměř vymřelých norfolkských španělů. Název plemene je odvozen od anglického slova springen, což v překladu znamená "skákat, vytrysknout, vyrazit nebo pramenit" a dokonale tak reprezentuje povahu a chování špringra při lovu.

Anglický špringr byl uznán jako samostatné plemeno v roce 1902, kdy byl také vydán jeho první standart, který uvádí, že je nejstarší ze všech anglických loveckých psů a plemen. Tento pes pocházející prapůvodem ze Španělska, a vyšlechtěný v Anglii, si v dnešní době získává stále větší množství příznivců a obdivovatelů. Pro své kladné vlastnosti se stává neocenitelným pomocníkem při lovu zvěře nebo jako dobrý společník každého člověka.